Paralaksa tła

GRUZJA – 9 dni

Cena:
3 850 zł/os
Zakwaterowanie:
Hotele wg.programu
Termin:
05 - 12.09.2020 r
Oferta:
Gruzja
9 DNI
W CENIE:
- Przelot samolotem Kraków - Kutaisi - Kraków wraz z opłatami lotniskowymi ( linie WIZZ AIR ) z 1 dużym bagażem rejestrowanym ( do 20 kg ) i 1 małym bagażem podręcznym ( rozmiary: 40 x 30 x 20 cm ) – bez cateringu na pokładzie - Transport lokalnym autokarem z klimatyzacją w Gruzji, zgodnie z programem zwiedzania - 7 noclegów w hotelach 4* ( 5 x Tbilisi, 1x Kachetia ) oraz 3* ( 1 x Batumi ) pokoje 2,3-os z pełnym węzłem sanitarnym ) - 7 śniadań w formie bogatego bufetu szwedzkiego, 7 obiadokolacji ( wszystkie w tradycyjnych gruzińskich restauracjach z napojami bezalkoholowymi i winem ) - Opieka licencjonowanego polskiego pilota - Opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - Ubezpieczenie NNW, KL oraz bagaż TU Signal Iduna ( wraz z chorobami przewlekłymi )
CENA NIE OBEJMUJE:
Bilety wstępów, przewodnik lokalny w Gruzji, kolejka w Tbilisi i Batumi, jeepy w Kazbegi, degustacja win gruzińskich w piwnicy winnej "Winery Khareba", napiwki dla kierowców oraz lokalnego przewodnika, zwiedzanie z systemem TGS 100 EURO/os ( płatne pilotowi w autokarze jako pakiet po przylocie do Gruzji ) Dopłata do pokoju 1-os 650 PLN Transfer busem na trasie Pszczyna-lotnisko Balice- Pszczyna ok. 80 zł/os ( w zależności od ilości chętnych osób )

GRUZJA – 9 dni

TERMIN: 5 – 12.09.2020 r

1dzień 

Zbiórka i spotkanie z pilotem na lotnisku im. Jana Pawła II w Krakowie o godz. 8.30 ( hala odlotów ) Wylot do Kutaisi o godz. 10.35 ( Linie Wizz Air) Przelot bez cateringu. Przylot do Kutaisi o godz. 15.45. Przejazd do Batumi. Po przyjeździe kolacja w restauracji, w menu regionalne adżarskie potrawy . Po kolacji wjazd kolejką na pobliskie wzgórze skąd rozciąga się piękna panorama na Batumi. Zachód słońca nad Morzem Czarnym. Zakwaterowanie w hotelu. Dla chętnych pieszy spacer na wieczorny pokaz Grających Fontann. Nocleg w hotelu w Batumi.

2 dzień
Śniadanie w hotelu, wykwaterowanie i zwiedzanie stolicy Adżarii – Batumi. Czarnomorski kurort od lat budzi wielkie zainteresowanie w Polsce i na pewno wart jest poznania. Zobaczymy nowoczesne centrum miasta, wybierzemy się na spacer Promenadą nadmorską, zobaczymy pomnik Ali i Nino, wieżę Czaczy, koło młyńskie, wieżę Alfabetu, latarnię morską. Po zwiedzaniu odjazd do Tbilisi ( przejazd ok. 6 – 7 godz ) Po przyjeździe kolacja w lokalnej restauracji. Zakwaterowanie w hotelu i nocleg w Tbilisi.

3 dzień
Śniadanie, zwiedzanie stolicy Gruzji z lokalnym przewodnikiem. Tbilisi to klasyczny przykład urbanistycznej mieszaniny stylów, w którym kolejne warstwy przenikają się wzajemnie tworząc niezwykle unikalną całość. Gruzińskie i ormiańskie świątynie, turecka twierdza, rosyjskie bulwary i nade wszystko pamiętające czasy perskie słynne tbiliskie łaźnie, to wszystko sprawia że miasto to trzeba zobaczyć i do niego wracać. Zwiedzimy Katedrę Świętej Trójcy – największą cerkiew na Kaukazie, cerkiew Sioni ( relikwie krzyża św. Nino ) oraz cerkiew Metekhi, Łaźnie Orbeliani. Wjazd kolejką linową na wzgórze gdzie stoi pomnik Matki Gruzji. Przejazd Aleją Szota Rustaveli, Muzeum Narodowe, Parlament, dzielnica ormiańska oraz ul. Lecha Kaczyńskiego z jego pomnikiem. Spacer przez Most Pokoju, Stare Miasto. Wieczorem kolacja w przepięknej scenerii na górze Mtacminda z panoramą na stolicę Gruzji. Powrót do hotelu. Nocleg.

4 dzień
Śniadanie, wyjazd na całodniową wycieczkę – Gruzińska Droga Wojenna. To jedyny szlak który przecina Wielki Kaukaz na całej szerokości. Zbudowana w XIX w. przez Imperium Rosyjskie jest do dnia dzisiejszego strategicznym punktem łączącym Północną Osetię z Gruzją, a zarazem wielką atrakcją turystyczną gdyż droga ta to nie tylko góry ale także wspaniale wkomponowane w nie zabytki gruzińskiej architektury. Przejazd do twierdzy Ananuri, zwiedzanie. Następnie postój na Przełęczy Krzyżowej – Panorama Wielkiego Kaukazu. Przejazd przez narciarski kurort Gudauri do Kazbegi. Stamtąd wjazd jeepami do Klasztoru Świętej Trójcy –
( Cminda Sameba ) Wieczorem powrót do Tbilisi, kolacja w lokalnej restauracji. Nocleg.

5 dzień
Śniadanie, wycieczka do Mcchety, pierwszej gruzińskiej stolicy, a zarazem przepięknego miejsca gdzie monumentalne zabytki dopełniają się ze skalistą przyrodą doliny rzeki Mtkwari. Najpierw zwiedzimy Dżwari – ta świątynia to prawdziwa perła gruzińskiej architektury, która posłużyła za pierwowzór dla dziesiątek innych świątyń w Gruzji. Następnie zwiedzanie Katedry Sveti Cchoweli – najważniejszego zabytku miasta. Spacer po miasteczku, czas wolny na zakup pamiątek na lokalnym bazarze. Po zwiedzaniu powrót do Tbilisi. Kolacja w regionalnej restauracji z pokazem tańców gruzińskich. Powrót do hotelu. Nocleg.

6 dzień
Śniadanie, wykwaterowanie i odjazd na 2 dni do Kachetii. Dzień ten poświęcimy wschodniemu regionowi Gruzji, bogatej w zabytki i malownicze krajobrazy Kachetii. Jej serce stanowi rozległa dolina rzeki Alazani, na której zboczach znajdują się słynne kachetyńskie winnice uznawane za najlepsze w całej Gruzji. Zachowane w całym regionie zabytki są jednocześnie świadkiem wielowiekowych zmagań Gruzinów z naporem silniejszych sąsiadów, Persów i Turków. Poznamy, zdaniem wielu, najbardziej malownicze miasto w Gruzji, Sighnaghi , zwane miastem miłości. Następnie wizyta w Monastyrze Bodbe. W tym Monastyrze spoczywa św. Nino, która chrystianizowała Gruzję. Przyjazd do Kvareli. Degustacja win w piwnicy winnej oraz kolacja w restauracji kompleksu „Winery Khareba” . Po kolacji przejazd w okolice Telavi. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.

7 dzień
Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu o godz.10.00 i przejazd do centrum Telavi. Wizyta na lokalnym orientalnym bazarze. Możliwość zakupów świeżych i suszonych owoców, serów, przypraw. Po zakupach dalsze zwiedzanie obiektów turystycznych w malowniczej dolinie rzeki Alazani. W programie zwiedzanie Monastyru Ikalto, monumentalnej Katedry Alawerdi oraz zamku Gremi. Po południu przyjazd do Tbilisi. Kolacja w restauracji. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.

8 dzień
Śniadanie, wykwaterowanie i wyjazd z hotelu o godz. 7.00. Przejazd na lotnisko do Kutaisi ( ok. 6 – 7 h ) Jeśli będzie czas krótkie zwiedzanie Kutaisi ( kolorowa fontanna w centrum miasta, Monastyr Bagrati ) Przejazd na lotnisko, odprawa. O godz. 16.20 wylot z Kutaisi do Krakowa. Planowany przylot do Krakowa o godz. 17.40. Zakończenie wycieczki.

CENA 3.850 PLN/os w pokoju 2, 3- os

W CENIE:

– Przelot samolotem Kraków – Kutaisi – Kraków wraz z opłatami lotniskowymi ( linie WIZZ AIR ) z 1 dużym bagażem rejestrowanym ( do 20 kg ) i 1 małym bagażem podręcznym ( rozmiary: 40 x 30 x 20 cm ) – bez cateringu na pokładzie
– Transport lokalnym autokarem z klimatyzacją w Gruzji, zgodnie z programem zwiedzania
– 7 noclegów w hotelach 4* ( 5 x Tbilisi, 1x Kachetia ) oraz 3* ( 1 x Batumi ) pokoje 2,3-os z pełnym węzłem sanitarnym )
– 7 śniadań w formie bogatego bufetu szwedzkiego, 7 obiadokolacji ( wszystkie w tradycyjnych gruzińskich restauracjach z napojami bezalkoholowymi i winem )
– Opieka licencjonowanego polskiego pilota
– Opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
– Ubezpieczenie NNW, KL oraz bagaż TU Signal Iduna ( wraz z chorobami przewlekłymi )

DODATKOWO PŁATNE:

Bilety wstępów, przewodnik lokalny w Gruzji, kolejka w Tbilisi i Batumi, jeepy w Kazbegi, degustacja win gruzińskich w piwnicy winnej „Winery Khareba”, napiwki dla kierowców oraz lokalnego przewodnika, zwiedzanie z systemem TGS 100 EURO/os ( płatne pilotowi w autokarze jako pakiet po przylocie do Gruzji )
Dopłata do pokoju 1-os 650 PLN
Transfer busem na trasie Pszczyna-lotnisko Balice- Pszczyna ok. 80 zł/os ( w zależności od ilości chętnych osób )

UWAGI:
Polacy do Gruzji mogą wjechać z dowodem osobistym. Program wycieczki jest ramowy, kolejność zwiedzanych obiektów i miejscowości może ulec zmianie.

PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI:
Położenie: Gruzja to kraj w przeważającej części górzysty. Na północy mamy pasmo Kaukazu Wielkiego a na południu pasmo Kaukazu Małego. Gruzja ma też dostęp do Morza Czarnego
Czas: +2godz. w stosunku do czasu w Polsce.
Wiza: niepotrzebna
Potrzebne dokumenty: Dowód osobisty lub paszport
Ludność: 84%- Gruzini, 6%- Ormianie, 1%- Osetyjczycy. 1%- Rosjanie, poza tym Grecy, Ukraińcy, Kurdowie
Religia: przeważa prawosławie
Klimat/Pogoda: Gruzja leży w klimacie podzwrotnikowym, wilgotnym w zachodnich regionach i kontynentalnym na wschodzie. Lato jest bardzo ciepłe i długie, jesień jest także cieplejsza niż w Polsce.
Język: Językiem urzędowym jest j. gruziński. Prawie z każdym Gruzinem dogadamy się jednak także po rosyjsku.
Pieniądze: Waluta – 1 lari (GEL) =100tetri; 1 lari = ok. 1,35 zł. W Gruzji nie można wymienić polskich złotówek, zabieramy więc ze sobą dolary lub euro i wymieniamy na miejscu. Nie ma problemu z kantorami. W miastach jest też dostęp do bankomatów. Na bilety wstępów i dodatkowe wycieczki zabieramy EURO
Ceny: W Gruzji ceny są porównywalne z cenami w Polsce. Obiad w przeciętnej restauracji – ok. 30 zł, wino średniej klasy- ok. 30 zł; chleb – ok. 2 zł; woda mineralna – 1,50-2zł;
Budżet na wyjazd: – Najlepiej – kalkulując ile pieniędzy trzeba wziąć na wakacje – policzyć ile na wakacje wydalibyśmy w Polsce, dodając oczywiście trochę na wakacyjne szaleństwo.
Dostęp do internetu: W miastach są kafejki internetowe. Ceny – porównywalne z polskimi, jednak siła sygnału jest często bardzo słaba. Wi-Fi w hotelach jest już powszechne.
Telefony: Roaming działa bez problemu, jednak jest stosunkowo drogi. Koszt połączenia za 1 min. uzależniony jest od operatora i wynosi od 6 do 9 zł za min., sms 1 – 2 zł Wtyczki elektryczne i napięcie: takie jak w Polsce
Jedzenie: Jest bardzo smaczne i urozmaicone. Nasze śniadania będą w formie bufetu, a kolacje wszystkie z suto zastawionym stołem. Do kolacji będziemy kosztować gruzińskie wino oraz czaczę. Woda: Nie należy pić wody z kranu. Przy drogach bardzo często można spotkać studzienki, czasem nawet z kubkiem:) Taką wodę spokojnie można pić:)
Choroby, szczepienia: Przed wyjazdem do Gruzji nie są wymagane szczepienia. Dobrze zabrać ze sobą leki na choroby układu pokarmowego (stoperan, węgiel) oraz leki przeciwko chorobie lokomocyjnej. Oczywiście należy uważać aby nie spożywać niemytych owoców itp.
Co warto przywieźć jako pamiątkę: Skarpety wełniane, czapki sprzedawane w górach tzw. “papachi”, rogi do picia wina, biżuteria, czasem naprawdę bardzo oryginalna, wszelkiego rodzaju krzyżyki, “kindżały” czyli noże, jednak ich wywożenie jest ograniczone.
Co zabrać ze sobą:
* okulary przeciwsłoneczne
* krem z filtrem UV
* wygodne obuwie sandały + buty trzymające kostkę
* okrycie głowy: kapelusz, czapka
* 2 chusty dla Pań – przed wejściem do większości cerkwi kobiety muszą zakryć kolana i głowę z ramionami, świetnie sprawdzają się 2 chusty: jedna jako spódnica a druga jako okrycie głowy
* 1 para długich spodni dla Panów – aby wejść do cerkwi Panowie powinni być w długich spodniach