Paralaksa tła

GRUZJA – PIELGRZYMKA DO ŹRÓDEŁ WIARY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ – 9 dni

Cena:
3 850 zł/os
Zakwaterowanie:
Hotele wg.programu
Termin:
04.09.2019 – 12.09.2019
Oferta:
Gruzja
Pielgrzymka do źródeł wiary Chrześcijańskiej
W CENIE:
- Przejazd autokarem na/ z lotniska w Warszawie ( Międzynarodowe lotnisko Okęcie ) - Przelot samolotem Warszawa- Tbilisi – Warszawa  wraz z opłatami lotniskowymi ( linie PLL LOT ) oraz 1 dużym bagażem rejestrowanym ( do 23 kg ) oraz 1 małym bagażem podręcznym do 8 kg – bez cateringu na pokładzie - Transport lokalnym autokarem z klimatyzacją w Gruzji, zgodnie z programem zwiedzania - 7 noclegów w hotelach 3* ( 5 x Tbilisi, 1x Kachetia, 1 x Batumi, pokoje 2-os z łazienkami ) - 7 śniadań, 7 kolacji zgodnie z programem ( wszystkie kolacje w tradycyjnych gruzińskich restauracjach z winem ) - Opieka licencjonowanego pilota – przewodnika z BP Polan na całą trasę - Lokalny przewodnik w Gruzji na całej trasie - Ubezpieczenie NNW, KL oraz bagaż TU Signal Iduna ( wraz z chorobami przewlekłymi )
CENA NIE OBEJMUJE:
Bilety wstępów, kolejka w Tbilisi i Batumi, jeepy w Kazbegi, degustacja win gruzińskich, napiwki dla kierowców oraz lokalnego przewodnika, zwiedzanie z systemem TGS 150 EURO/os ( płatne pilotowi w autokarze po przylocie do Gruzji ) Dopłata do pokoju 1-os to 140 EURO/os

GRUZJA – PIELGRZYMKA DO ŹRÓDEŁ WIARY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ – 9 dni

 

Plan Pielgrzymki:

1 dzień: 4.09.2019
Wyjazd z Suszca o godz.14.00, przejazd na lotnisko do Warszawy. Zbiórka na lotnisku w Warszawie o godz. 20.25, o godz. 22.25 wylot do Tbilisi ( PLL LOT )

2 dzień: 5.09.2019
Przylot do Tbilisi o godz. 4.05. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie. Śniadanie ( 7.00-11.00 ) Od godz. 11.00 zwiedzanie stolicy Gruzji z lokalnym przewodnikiem. Tbilisi to klasyczny przykład urbanistycznej mieszaniny stylów, w którym kolejne warstwy przenikają się wzajemnie tworząc niezwykle unikalną całość. Gruzińskie i ormiańskie świątynie, turecka twierdza, rosyjskie bulwary i nade wszystko pamiętające czasy perskie słynne tbiliskie łaźnie, to wszystko sprawia że miasto to trzeba zobaczyć i do niego wracać. Zwiedzimy mi. Cminda Sameba – największa cerkiew na Kaukazie, cerkiew Sioni ( relikwie krzyża św. Nino ) i Metekhi, Łaźnie Orbeliani. Wjazd kolejką linową na wzgórze gdzie stoi pomnik Matki Gruzji. Przejazd Aleją Szota Rustaveli, Muzeum Narodowe, Parlament, dzielnica ormiańska oraz ul. Lecha Kaczyńskiego z jego pomnikiem. Spacer przez Most Pokoju, Stare Miasto. Wieczorem kolacja w przepięknej scenerii na górze Mtacminda z panoramą na stolicę Gruzji. Powrót do hotelu. Nocleg.W tym dniu Msza św. w Kościele pw.śww Piotra i Pawła w Tbilisi.

3 dzień: 6.09.2019
Śniadanie, wyjazd na całodniową wycieczkę – Gruzińska Droga Wojenna.To jedyny szlak który przecina Wielki Kaukaz na całej szerokości. Zbudowana w XIX w. przez Imperium Rosyjskie jest do dnia dzisiejszego strategicznym punktem łączącym Północną Osetię z Gruzją, a zarazem wielką atrakcją turystyczną gdyż droga ta to nie tylko góry ale także wspaniale wkomponowane w nie zabytki gruzińskiej architektury. Przejazd do twierdzy Ananuri, zwiedzanie. Następnie postój na Przełęczy Krzyżowej – Panorama Wielkiego Kaukazu. Przejazd przez narciarski kurort Gudauri do Kazbegi. Stamtąd wjazd jeepami do Klasztoru Swiętej Trójcy –
Cminda Sameba ( Gergeti ). Wieczorem powrót do Tbilisi, kolacja w lokalnej restauracji. Nocleg. W tym dniu Msza św. w hotelu.

4 dzień: 7.09.2019
Śniadanie, wykwaterowanie i odjazd na 2 dni do Kachetii. Dzień ten poświęcimy wschodniemu regionowi Gruzji, bogatej w zabytki i malownicze krajobrazy Kachetii. Jej serce stanowi rozległa dolina rzeki Alazani, na której zboczach znajdują się słynne kachetyńskie winnice uznawane za najlepsze w całej Gruzji. Zachowane w całym regionie zabytki są jednocześnie świadkiem wielowiekowych zmagań Gruzinów z naporem silniejszych sąsiadów, Persów i Turków. Poznamy, zdaniem wielu, najbardziej malownicze miasto w Gruzji, Sighnaghi . Następnie wizyta w Monastyrze Bodbe. W tym Monastyrze spoczywa św. Nino, która chrystianizowała Gruzję. Przyjazd do Kvareli. Degustacja win w piwnicy winnej oraz kolacja w restauracji kompleksu „Winery Khareba” . Po kolacji przejazd w okolice Telavi. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg. W tym dniu Msza św. do uzgodnienia.

5 dzień: 8.09.2019
Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu o godz.10.00 i przejazd do centrum Telavi. Wizyta na lokalnym orientalnym bazarze. Możliwość zakupów owoców suszonych, serów, przypraw. Po zakupach dalsze zwiedzanie obiektów turystycznych w malowniczej dolinie rzeki Alazani. W programie zwiedzanie Monastyru Ikalto, monumentalnej Katedry Alawerdi oraz zamku Gremi. Po południu odjazd do Tbilisi. Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja w restauracji. Nocleg. W tym dniu Msza św. w hotelu.

6 dzień: 9.09.2019
Śniadanie, przejazd do Mcchety, pierwszej gruzińskiej stolicy, a zarazem przepięknego miejsca gdzie monumentalne zabytki dopełniają się ze skalistą przyrodą doliny rzeki Mtkwari. Najpierw zwiedzimy Dżwari – ta świątynia to prawdziwa perła gruzińskiej architektury, która posłużyła za pierwowzór dla dziesiątek innych świątyń w Gruzji. Nastepnie zwiedzanie Katedry Sweti Cchoweli – najważniejszego zabytku miasta. Spacer po miasteczku, czas wolny na zakup pamiątek na lokalnym bazarze. Po zwiedzaniu powrót do Tbilisi. Kolacja w regionalnej restauracji z pokazem tańców gruzińskich. Powrót do hotelu. Nocleg.W tym dniu Msza św. do uzgodnienia.

7 dzień: 10.09.2019
Śniadanie, przejazd do Batumi. Po przyjeździe zwiedzanie Adżarii – przede wszystkim jej stolicy Batumi. Czarnomorski kurort od lat budzi wielkie zainteresowanie w Polsce i na pewno wart jest poznania. Zobaczymy nowoczesne centrum miasta, pomnik Ali i Nino, wieżę Czaczy. Wieczorem kolacja w restauracji. Po kolacji wjazd kolejką na pobliskie wzgórze skąd rozciąga się piękna panorama na Batumi. Zachód słońca nad Morzem Czarnym. Przejazd na wieczorny pokaz Grających Fontann. Nocleg w hotelu w Batumi. W tym dniu Msza św. w Kościele pw. Zesłania Ducha Św. w Batumi.

8 dzień: 11.09.2019
Śniadanie, pobyt w Batumi. Czas wolny na plażowanie. Msza św. , wykwaterowanie i odjazd do Kutaisi. Przyjazd do Kutaisi, zwiedzanie Monastyru Bagrati Następnie przejazd i zwiedzanie Monastyru Gelati. Wieczorem kolacja pożegnalna w lokalnej restauracji w Kutaisi.

9 dzień: 12.09.2019
Przejazd na lotnisko do Tbilisi. Odprawa. O godz. 4.55 wylot z lotniska w Tbilisi do Warszawy. Przylot do Warszawy o godz. 6.40. Odjazd autokarem do Suszca. Zakończenie Pielgrzymki i planowany powrót ok. godz.13.00

CENA: 3.850 zł/os

W CENIE:

– Przejazd autokarem na/ z lotniska w Warszawie ( Międzynarodowe lotnisko Okęcie )
– Przelot samolotem Warszawa- Tbilisi – Warszawa  wraz z opłatami lotniskowymi ( linie PLL LOT ) oraz 1 dużym bagażem rejestrowanym ( do 23 kg ) oraz 1 małym bagażem podręcznym do 8 kg – bez cateringu na pokładzie
– Transport lokalnym autokarem z klimatyzacją w Gruzji, zgodnie z programem zwiedzania
– 7 noclegów w hotelach 3* ( 5 x Tbilisi, 1x Kachetia, 1 x Batumi, pokoje 2-os z łazienkami )
– 7 śniadań, 7 kolacji zgodnie z programem ( wszystkie kolacje w tradycyjnych gruzińskich restauracjach z winem )
– Opieka licencjonowanego pilota – przewodnika z BP Polan na całą trasę
– Lokalny przewodnik w Gruzji na całej trasie
– Ubezpieczenie NNW, KL oraz bagaż TU Signal Iduna ( wraz z chorobami przewlekłymi )

DODATKOWO PŁATNE:

Bilety wstępów, kolejka w Tbilisi i Batumi, jeepy w Kazbegi, degustacja win gruzińskich, napiwki dla kierowców oraz lokalnego przewodnika, zwiedzanie z systemem TGS 150 EURO/os ( płatne pilotowi w autokarze po przylocie do Gruzji )
Dopłata do pokoju 1-os to 140 EURO/os

UWAGI: Codziennie będzie zorganizowana możliwość odprawienia Mszy św. ( w hotelu lub świątyni )
Polacy do Gruzji mogą wjechać z dowodem osobistym.
Program Pielgrzymki jest ramowy, kolejność zwiedzanych obiektów i miejscowości może ulec zmianie.

PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI:
Położenie: Gruzja to kraj w przeważającej części górzysty. Na północy mamy pasmo Kaukazu Wielkiego a na południu pasmo Kaukazu Małego. Gruzja ma też dostęp do Morza Czarnego
Czas: +2godz. w stosunku do czasu w Polsce. Czyli jeśli u nas jest 08.00 to w Gruzji jest 10.00
Wiza: niepotrzebna
Potrzebne dokumenty: Dowód osobisty lub paszport
Ludność: 84%- Gruzini, 6%- Ormianie, 1%- Osetyjczycy. 1%- Rosjanie, poza tym Grecy, Ukraińcy, Kurdowie
Religia: przeważa prawosławie
Klimat/Pogoda: Gruzja leży w klimacie podzwrotnikowym, wilgotnym w zachodnich regionach i kontynentalnym na wschodzie. Lato jest bardzo ciepłe i długie, jesień jest także cieplejsza niż w Polsce.
Język: Językiem urzędowym jest j. gruziński. Prawie z każdym Gruzinem dogadamy się jednak także po rosyjsku.
Pieniądze: Waluta – 1 lari (GEL) =100tetri; 1 lari = ok. 1,80 zł. W Gruzji nie można wymienić polskich złotówek, zabieramy więc ze sobą dolary lub euro i wymieniamy na miejscu. Nie ma problemu z kantorami. W miastach jest też dostęp do bankomatów. Na bilety wstępów i dodatkowe wycieczki zabieramy USD.
Ceny: W Gruzji ceny są porównywalne z cenami w Polsce. Obiad w przeciętnej restauracji – ok. 30 zł, wino średniej klasy- ok. 12-15 zł; chleb – ok. 2 zł; woda mineralna – 1,50-2zł;
Budżet na wyjazd: – Najlepiej – kalkulując ile pieniędzy trzeba wziąć na wakacje – policzyć ile na wakacje wydalibyśmy w Polsce, dodając oczywiście trochę na wakacyjne szaleństwo.
Dostęp do internetu: W miastach są kafejki internetowe. Ceny – porównywalne z polskimi, jednak siła sygnału jest często bardzo słaba. Wi-Fi w hotelach jest już powszechne.
Telefony: Roaming działa bez problemu, jednak jest stosunkowo drogi. Najlepiej zabrać ze sobą telefon bez blokady karty SIM i kupić starter gruziński. Popularni operatorzy gruzińscy: Geocel i Magti. Koszt połączenia za 1 min. to ok. 8 – 10 zł, sms 2 zł Wtyczki elektryczne i napięcie: takie jak w Polsce
Jedzenie: Jest bardzo smaczne i urozmaicone. Nasze śniadania będą w formie bufetu, a kolacje wszystkie z suto zastawionym stołem. Do kolacji będziemy kosztować gruzińskie wino oraz czaczę. Woda: Nie należy pić wody z kranu. Przy drogach bardzo często można spotkać studzienki, czasem nawet z kubkiem:) Taką wodę spokojnie można pić:)
Choroby, szczepienia: Przed wyjazdem do Gruzji nie są wymagane szczepienia. Dobrze zabrać ze sobą leki na choroby układu pokarmowego (stoperan, węgiel) oraz leki przeciwko chorobie lokomocyjnej. Oczywiście należy uważać aby nie spożywać niemytych owoców itp.
Co warto przywieźć jako pamiątkę: Skarpety wełniane, czapki sprzedawane w górach tzw. “papachi”, rogi do picia wina, biżuteria, czasem naprawdę bardzo oryginalna, wszelkiego rodzaju krzyżyki, “kindżały” czyli noże, jednak ich wywożenie jest ograniczone.
Co zabrać ze sobą:
* strój kąpielowy i okulary przeciwsłoneczne
* krem do opalania z filtrem UV
* ręcznik – zawsze warto mieć swój na wszelki wypadek
* wygodne obuwie sandały + buty trzymające kostkę
* okrycie głowy: kapelusz, czapka
* 2 chusty dla Pań – przed wejściem do większości cerkwi kobiety muszą zakryć kolana i głowę z ramionami, świetnie sprawdzają się 2 chusty: jedna jako spódnica a druga jako okrycie głowy
* 1 para długich spodni dla Panów – aby wejść do cerkwi Panowie powinni być w długich spodniach
* dowód osobisty lub paszport